IV Rejonowy Turniej Ministrantów

Pomysł przeprowadzenia takiego konkursu narodził się przed trzema laty w szkołach katolickich w Wieluniu, nie bez udziału kleryków - absolwentów KLO i, po uzyskaniu aprobaty ks. Sebastiana Ciastka, opiekuna archidiecezjalnej Liturgicznej Służby Ołtarza, został zrealizowany po raz pierwszy w roku 2013. W przygotowaniu części konkursowej i prowadzeniu zawsze czynnie uczestniczą klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W tym roku byli to: dk Dariusz Żydoń (absolwent KLO),  dk Marcin Skornia oraz klerycy:  Mateusz  Olejnik i Mateusz Pilarski (absolwenci KLO).

W Turnieju wzięło udział 36 chłopców. Byli to:

ministranci reprezentujący klasztor oo. franciszkanów w Wieluniu, prowadzeni tradycyjnie już przez o.Nikodema Stanucha

ministranci z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu z Bartkiem Jaworkiem

ministranci z parafii św. Stanisława BM z Wielunia z ks. prefektem Rafałem Omyłą

ministranci z parafii św. Wojciecha z Rudy z ks. prefektem Michałem Korzeńcem

ministranci z parafii św. Ap. Filipa i Jakuba ze Skomlina, z ks. proboszczem Julianem Oleksym i klerykiem Michałem Pazerą

ministranci z parafii św. Ap. Filipa i Jakuba z Łyskorni z Piotrem Piotrowiczem

Spotkanie rozpoczęła prezentacja poświęcona idei i historii Światowych Dni Młodzieży, a część I konkursu stanowił test dotyczący właśnie tego wydarzenia. Zarówno ten sprawdzian, jak i 3 kolejne etapy zmagań, związane z opanowaniem przez uczestników Turnieju wiedzy i umiejętności związanych wprost z "ministranturą" przygotowali i przeprowadzili klerycy II i VI roku WSD. Drużyny uczestniczyły m.in. w konkursie na temat znajomości Mszału Rzymskiego i lekcjonarza, sprawdzaniu znajomości różnych rodzajów szat oraz sprzętów używanych w liturgii. W tej części tyle samo punktów zdobyły drużyny z kolegiaty oraz klasztoru ojców franciszkanów.

Po przerwie poświęconej na wzmocnienie sił fizycznych za pomocą poczęstunku zapewnionego przez organizatorów, ministranci (a także ich opiekunowie, rodzice i sympatycy ) popisywali się swoją sprawnością fizyczną, gdyż ta część składała się z trzech konkurencji sportowych, prowadzonych przez p.Marzenę Kowalską i p.Romana Majtykę:  sztafety z zapaloną świecą, rzutów do kosza na czas oraz,  oczywiście!!! - przeciągania liny. Zapał był wielki, a emocje sięgały zenitu. WSZYSCY uczestnicy zmagań wykazali się wielkim hartem ducha, znajomością zasad fair play i poczuciem humoru, a zabawa była oczywiście przednia!

W wyniku tych zaciętych zmagań wyłoniono zwycięską drużynę, którą okazała się

reprezentacja parafii Nawiedzenia NMP w Wieluniu!

Wyprzedziła ona o 1 (JEDEN!) punkt ministrantów reprezentujących klasztor oo. franciszkanów w Wieluniu. Trzecie miejsce zajęła parafia św. Wojciecha z Rudy!
Źródło